Home Sports Jamaica’s 2016 Olympic Team Named For Rio

Jamaica’s 2016 Olympic Team Named For Rio

Usain Bolt heads Jamaica 63-member Olympic delegation to the Rio 2016 Olympic Games: 59 in Track and Field, 2 swimmers, 1 diver and 1 Gymnast.

The list, including the named 32 women and 27 men in Track and Field chosen to participate in the Olympic Games in Rio, Brazil, this August 5-21, was released by Jamaica Olympic Association (JOA) on Monday.

Shelly-Ann Fraser-Pryce will enter the 100m and 4x100m in Rio, but not the 200m.  She was the 2012 Olympic silver medalist and the 2013 world champion in the 200m. Fraser-Pryce will bid for a third successive Olympic 100m title, while world 200m silver medallist Elaine Thompson has been selected for both the 100m and 200m.

Usain Bolt will defend his 100m, 200m and 4x100m relay titles he won at the Beijing 2008 and London 2012 Games, with a new world record in the 200m his main aim, which will be an unprecedented ‘triple-triple’. He will be joined by 2011 world champion Yohan Blake, who returned after suffering injuries since the London Olympics.

Other leading names on the team include world indoor 60m hurdles champion Omar McLeod, world shot put bronze medallist O’Dayne Richards and two-time Olympic 200m champion Veronica Campbell-Brown, who is headed to her fifth Olympic Games.

The athletics programme at the Rio 2016 Olympic Games runs from 12-21 August.

JAMAICAN TEAM FOR RIO (INCLUDING RESERVES)

SWIMMING
Alia Atkinson – 100m breast-stroke
Timothy Wynter – 100m backstroke

GYMNASTICS
Toni-Ann Williams (Artistic)

DIVING
Yona Knight-Wisdom 3m springboard

Athletics

MEN – 27

100m: Nickel Ashmeade, Yohan Blake, Usain Bolt, Jevaughn Minzie
200m: Nickel Ashmeade, Yohan Blake, Usain Bolt, Julian Forte
400m: Nathon Allen, Fitzroy Dunkley, Javon Francis, Rusheen McDonald
5000m: Kemoy Campbell
110m hurdles: Deuce Carter, Omar McLeod, Andrew Riley, Hansle Parchment
400m hurdles: Roxroy Cato, Jaheel Hyde, Romel Lewis, Annsert Whyte
Long jump: Damar Forbes, Aubrey Smith
Triple jump: Clive Pullen
Shot put: O’Dayne Richards
Discus: Fedrick Dacres
4x100m: Nickel Ashmeade, Kemar Bailey-Cole, Yohan Blake, Usain Bolt, Jevaughn Minzie, Asafa Powell
4x400m: Nathon Allen, Jevere Bell, Fitzroy Dunkley, Javon Francis, Peter Matthews, Rusheen McDonald

WOMEN – 32

100m: Shelly-Ann Fraser-Pryce, Elaine Thompson, Christania Williams
200m: Veronica Campbell-Brown, Kali Davis-White, Simone Facey, Elaine Thompson
400m: Christine Day, Shericka Jackson, Stephenie-Ann McPherson
800m: Simoya Campbell, Natoya Goule, Kenia Sinclair
1500m: Aisha Praught
100m hurdles: Monique Morgan, Shermaine Williams, Nickiesha Wilson, Megan Simmonds
400m hurdles: Leah Nugent, Janieve Russell, Kaliese Spencer, Ristananna Tracey
Triple jump: Shaneika Thomas, Kimberly Williams
Shot put: Danniel Thomas
Discus: Tarasue Barnett, Kellion Knibb, Shadae Lawrence
Hammer: Daina Levy
4x100m: Veronica Campbell-Brown, Simone Facey, Shashalee Forbes, Shelly-Ann Fraser-Pryce, Elaine Thompson, Christania Williams
4x400m: Christine Day, Chrisann Gordon, Shericka Jackson, Anneisha McLaughlin-Whilby, Stephenie-Ann McPherson, Novlene Williams-Mills